Çocukluk Çağı Obezitesi

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTE

Obezite, vücuttaki yağ miktarının artması olarak tanımlanır. Yani; alınan enerjinin harcanandan fazla olması ve kronik olarak enerji metabolizmasının bozulmasıdır.

Vucütta yağ miktarının artışı iki şekilde olur. Birincisi; yağ dokusunun çapının artışıdır (hipertrofi). İkincisi ise; yağ hücre sayısının artışıdır (hiperplazi). Çocuklarda, yağ hücrelerinin artmasına bağlı yağ miktarının artışı görülür.

Çocukluk çağı obezitesi neden önemlidir?

Çocuklarda görülen yağ hücrelerinin artışını çocukluk çağında engelleyebilir hatta oluşan yağ hücrelerini yok edebiliriz. Fakat; yetişkin dönemde bu yağ hücrelerinin sadece içini boşaltabiliriz. Hücreler tekrar dolmak için beklerler. Bu yüzden; çocukluk döneminde obeziteye müdahale etmek çok daha kıymetli çok daha değerlidir.

Çocuğumun obez olduğunu nasıl anlarım?

Çocuklarda obezite boy ve cinsiyete göre hazırlanan persentil eğrileri kullanılarak belirlenir. 85 persentilden büyük olan çocuklar hafif kilolu, 90 persentilden büyük olanlar ise obez olarak sınıflandırılır. Ayrıca yaşa göre vücut ağırlığı, boya göre ağırlık diğer tanı yöntemleridir.

Çocukluk çağı obezitenin nedenleri nelerdir?

Çocukluk çağı obezitenin altında bir çok faktör rol oynayabilir. Genetik, çevresel, kültürel, davranışsal gibi farklılıkların enerji alımını ile harcaması arasındaki dengeyi bozarak çocukta yağ miktarının artmasına neden olur.

Genetik etmen bizim müdahale edemediğimiz ama çevresel faktörlerle beraber kontrol edebildiğimiz etkilerdir. Genler, çocuğun obez olma olasılığı %25-80 oranında etkiler.

Çocukluk çağı obezitenin en önemli nedeni fiziksel aktivitenin azalmasıdır. Teknolojinin ilerlemesiyle beraber bilgisayar, I-pad ve televizyon karşısında 2 saatten fazla vakit geçirmesiyle beraber enerji harcamasında azalmanın olması obeziteye neden olabilir. Ayrıca Türk toplumunun inaktif olması, tembelliği göz önünde bulundurulunca en önemli nedenin çocuğun bir spora yönlendirilmemesi olabilir.

En önemli faktör ise ebeveynlerin davranışlarıdır. Eğer sizde bir yeme bozukluğu varsa, düzensiz besleniyorsanız, abur cubur tüketiyorsanız, fiziksel olarak inaktifseniz çocuğunuzun obez olma olasılığı çok fazladır. Çünkü çocuğunuz sizi yansıtır.

Bir de şöyle bir yaklaşım var. Evde 2 kardeşlerse biri kilolu diğeri zayıf ise; zayıf olan çocuğa kilo aldırmak adına ev abur cubur dolar. Bu sefer birine yasaklanıp diğerine ye nasihatı verilirse yine başarısızlıklarla dolu bir beslenme alışkanlığı oluşmuş olur.

Çocukluk çağında obez olanların; yetişkinlik döneminde obez kalma, şeker hastası, tansiyon ve kalp hastası olma olasılığı çok daha yüksektir.

 

Peki bunların önüne geçmek için neler yapılabilir?

Basketbol, futbol, voleybol, bisiklet sürme, yüzme, dans etme gibi herhangi bir spora çocuğu teşvik etmeli ve spor alışkanlığı kazandırmalıyız. Gazlı içecek ve hazır besin tüketimine, paketli ürünlere sınırlamalar getirmeliyiz. Teknolojik cihazların karşısında 2 saatten fazla zaman geçirmelerine izin vermemeliyiz. Uyku düzenlerine dikkat etmeliyiz. Ve en önemli psikolojik olarak bu durumda onlara destek olmalıyız. Sağlıklı olmak sadece fiziki açıdan değil, aynı zamanda zihinsel ve sosyal yönden de iyi olmalarıdır. Bu yüzden biz ebeveynler çocuklarımızın beslenme alışkanlıklarını değiştirirken onların ruhsal sağlığını bozmadan; belki de sadece evde kendi alışkanlıklarını değiştirerek bile başarıya ulaşabilirler. Bu konuda da muhakkak bu konuyla ilgili bir uzmana başvurarak hareket etmeniz ise en doğrusu olacaktır.